ndz. 28 maja 2017

Zwierzęta w naturze i kulturze

Człowiek od wieków związany jest ze światem zwierząt. Z jednej strony czerpie z niego zaspakajając swoje różnorodne potrzeby, z drugiej zaś zmaga się z nim szukając miejsca dla siebie.

Życie w bliskości dzikich zwierząt pozostawiło ślady w przekazach ludowych, budując zbiorowe wyobrażenia i stereotypy. W ten sposób lis stał się synonimem człowieka przebiegłego, a żubra, czy tura utożsamiano z potęgą natury.

Rozwój cywilizacji sprawił, że odsunęliśmy się od zwierząt a wiedza na temat ich behawioru stała się domeną naukowców.

Już po raz trzeci na Zamiejscowym Wydziale Leśnym PB w Hajnówce odbędzie się seminarium naukowe łączące specjalistów z zakresu nauk przyrodniczych i humanistycznych.

Dwie poprzednie edycje z lat 2015 i 2016, przypominały o złożonych losach mieszkańców Puszczy Białowieskiej i samego lasu w burzliwym okresie II wojny światowej.

Organizatorzy kolejnego spotkania, zaplanowanego na 15 marca (środa) 2017 roku, proponują podjąć temat relacji ludzi z dzikimi zwierzętami, które pozostawiły trwały ślad w kulturze. Naszym celem jest skonfrontowanie zwyczajowego obrazu dzikich zwierząt z wiedzą naukową na ich temat.

Uczestnikami seminarium będą studenci Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce i pracownicy Wydziału oraz  zaproszeni goście (Nadleśnictwo Hajnówka, N. Białowieża, N. Browsk, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, burmistrz Hajnówki, Starosta powiatowy, kapelani, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dyrektorzy szkół w Hajnówce i Białowieży i może także nieliczni uczniowie).

Program seminarium „Zwierzęta w naturze i kulturze”

15. 03. 2017 w Zamiejscowym Wydziale Leśnym Politechniki Białostockiej w Hajnówce
ul. J. Piłsudskiego 8, 17-200 Hajnówka

10-10:15 Powitanie gości