sob. 21 stycznia 2017

Relacja z International Training School COST FP1401 GLOBAL WARNING

W dniach 22-24 listopada 2016 r. Zamiejscowy Wydział Leśny PB w Hajnówce współorganizował Training School „Fungal taxonomy and fungal identification using traditional techniques" zorganizowaną w ramach Akcji COST FP1401 GLOBAL WARNING “A GLOBAL NETWORK OF NURSERIES AS EARLY WARNING SYSTEM AGAINST ALIEN TREE PESTS” finansowanej z funduszy UE - Horyzont2020.

Akcja FP1401 GLOBAL WARNING (2014-2018) ma na celu identyfikację głównych dróg przenoszenia z transportem i migracji groźnych patogenów i szkodników sadzonek na szkółkach leśnych, oraz podjęcie próby opracowania uregulowań prawnych, limitujących niekontrolowany transport roślin (z glebą lub w postaci nasion) z różnych stron świata do Europy. W trakcie Training School, uczestnicy zapoznali się w praktyce z klasycznymi metodami rozpoznawania patogenów występujących w ekosystemie leśnym. Wykłady zostały poprowadzone przez: prof. David Minter (President of the European Mycological Association), prof. Antonio Moretti (Italian National Research Council), dr hab. Tomasza Oszako, prof. nzw (IBL/ZWL PB), dr hab. Justynę Nowakowską, prof. nzw (IBL). Praktyczne zajęcia warsztatowo-terenowe poprowadzili w/w wykładowcy wraz z pracownikami IBL oraz pracownikami ZWL PB – Markiem Wołkowyckim i dr Ewą Zapora. Ponadto w ramach przedsięwzięcia pracownicy ZWL PB przygotowali wystawę grzybów Puszczy Białowieskiej.